دانلود مقاله درباره زندگینامه ملاصدرا - دانلود تحقیق مقاله پروژه
دانلود مقاله درباره زندگینامه ملاصدرا
دانلود مقاله درباره زندگینامه ملاصدرا

دانلود مقاله درباره زندگینامه ملاصدرا

عنوان: زندگینامه ملاصدراقالب بندی: WORDتعداد صفحات: 23این تحقیق در مورد یکی از دانشمندان بزرگ ایران ، ملاصدرا می باشد. در این تحقیق به شرح کامل زندگی ، فعالیت ها و شخصیت علمی این دانشمند بزرگ می پردازد. مقدمهبنا به نقلى در ظهر روز نهم جمادى الاولى سال ۹۸۰ ق (۱) مژده تولد فرزندى را به میرزا ابراهیم بن یحیى قوامى شیرازى دادند و او که سالهاى دراز انتظار چنین روزى را داشت و بارها نذر و نیاز کرده بود از فرط خوشحالى سراسیمه خود را به منزل رسانید و بر طبق عهدى که نموده بود نام مبارک (محمد) را براى فرزندش برگزید و تا زمانى که خود زنده بود روزانه یک سکه به شکرانه این لطف الهى در راه خدا انفاق مى نمود.میرزا ابراهیم از کارگزاران ولایت فارس یا بازرگانى سرشناس و امین در بازار بود. وى با انتخاب معلمان و اساتید خوب و مجرب در تربیت یگانه فرزندش کوشید و در آموزش علوم متعارف زمان کوتاهى نکرد تا آنکه در ۱۶ سالگى او را به کار تجارت به بصره فرستاد و محمد در مدت سه ماهى که آنجا بود به زیارت عتبات نیز مشرف شد و با شنیدن خبر مرگ پدر به شیراز برگشت و مدتى مشغول رسیدگى به امور داراییهاى پدر شد اما در همه این مدت دل در گرو تحصیل داشت تا سرانجام با سپردن مغازه و املاک پدر به دایى خود که مردى درستکار بود براى ادامه تحصیل راهى اصفهان شد.همان گونه که روال عادى حوزه هاى علمیه آن زمان بوده است به احتمال قوى صدرا علاوه بر فقه و اصول و دیگر علوم اسلامى متعارف ، علوم دیگرى چون ریاضیات و نجوم و طب و هیئت و … بخصوص منطق و فلسفه را در شیراز آغاز نموده و به مرحله اى رسانده که مجبور شده است براى تکمیل رشته هاى مورد علاقه خود به مسافرت و حضور در محضر اساتید مشهور نواحى دیگر اقدام نماید.آغاز سفرکسانى که به زندگى صدرالمتاءلهین پرداخته اند مقصد او را از شیراز به اصفهان نوشته اند اما به احتمال زیاد باید با ورود شاه عباس به شیراز در سال ۹۹۸ که قاعدتا شیخ بهایى نیز همراه او بوده است صدرالمتاءلهین جوان با شیخ بهایى آشنا شده و بهمراه آنان یا مدتى پس از آنان به پایتخت که در آن تاریخ قزوین بوده ، آمده باشد. در این مورد نسخه دست نویس ملاصدرا از روى نسخه اصلى کتاب حدیقه هلالیه شیخ بهایى که شرح دعاى چهل و سوم صحیفه سجادیه است راهگشاست . زیرا در پایان نسخه و پس از اتمام کتاب نوشته است : (عبده الراجى صدرالدین محمد شیرازى محروسه قزوین شهر ذى الحجه سنه الف و خمس من الهجره النبویه .) معلوم مى شود که ملاصدرا در تاریخ ۱۰۰۵ و شاید قبل از آن در قزوین مشغول تحصیل بوده و تا حدى با استادش آشنایى داشته که از روى کتابهاى او نسخه بردارى مى نموده است . بنابراین مى توان گفت یک سال پس از این تاریخ و با انتقال پایتخت...

زندگینامه ملاصدرا

عنوان: زندگینامه ملاصدرا

قالب بندی: WORD

تعداد صفحات: 23

این تحقیق در مورد یکی از دانشمندان بزرگ ایران ، ملاصدرا می باشد. در این تحقیق به شرح کامل زندگی ، فعالیت ها و شخصیت علمی این دانشمند بزرگ می پردازد. 

مقدمه

بنا به نقلى در ظهر روز نهم جمادى الاولى سال ۹۸۰ ق (۱) مژده تولد فرزندى را به میرزا ابراهیم بن یحیى قوامى شیرازى دادند و او که سالهاى دراز انتظار چنین روزى را داشت و بارها نذر و نیاز کرده بود از فرط خوشحالى سراسیمه خود را به منزل رسانید و بر طبق عهدى که نموده بود نام مبارک (محمد) را براى فرزندش برگزید و تا زمانى که خود زنده بود روزانه یک سکه به شکرانه این لطف الهى در راه خدا انفاق مى نمود.
میرزا ابراهیم از کارگزاران ولایت فارس یا بازرگانى سرشناس و امین در بازار بود. وى با انتخاب معلمان و اساتید خوب و مجرب در تربیت یگانه فرزندش کوشید و در آموزش علوم متعارف زمان کوتاهى نکرد تا آنکه در ۱۶ سالگى او را به کار تجارت به بصره فرستاد و محمد در مدت سه ماهى که آنجا بود به زیارت عتبات نیز مشرف شد و با شنیدن خبر مرگ پدر به شیراز برگشت و مدتى مشغول رسیدگى به امور داراییهاى پدر شد اما در همه این مدت دل در گرو تحصیل داشت تا سرانجام با سپردن مغازه و املاک پدر به دایى خود که مردى درستکار بود براى ادامه تحصیل راهى اصفهان شد.

همان گونه که روال عادى حوزه هاى علمیه آن زمان بوده است به احتمال قوى صدرا علاوه بر فقه و اصول و دیگر علوم اسلامى متعارف ، علوم دیگرى چون ریاضیات و نجوم و طب و هیئت و … بخصوص منطق و فلسفه را در شیراز آغاز نموده و به مرحله اى رسانده که مجبور شده است براى تکمیل رشته هاى مورد علاقه خود به مسافرت و حضور در محضر اساتید مشهور نواحى دیگر اقدام نماید.

آغاز سفر

کسانى که به زندگى صدرالمتاءلهین پرداخته اند مقصد او را از شیراز به اصفهان نوشته اند اما به احتمال زیاد باید با ورود شاه عباس به شیراز در سال ۹۹۸ که قاعدتا شیخ بهایى نیز همراه او بوده است صدرالمتاءلهین جوان با شیخ بهایى آشنا شده و بهمراه آنان یا مدتى پس از آنان به پایتخت که در آن تاریخ قزوین بوده ، آمده باشد. در این مورد نسخه دست نویس ملاصدرا از روى نسخه اصلى کتاب حدیقه هلالیه شیخ بهایى که شرح دعاى چهل و سوم صحیفه سجادیه است راهگشاست . زیرا در پایان نسخه و پس از اتمام کتاب نوشته است : (عبده الراجى صدرالدین محمد شیرازى محروسه قزوین شهر ذى الحجه سنه الف و خمس من الهجره النبویه .) معلوم مى شود که ملاصدرا در تاریخ ۱۰۰۵ و شاید قبل از آن در قزوین مشغول تحصیل بوده و تا حدى با استادش آشنایى داشته که از روى کتابهاى او نسخه بردارى مى نموده است . بنابراین مى توان گفت یک سال پس از این تاریخ و با انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان صدرالمتاءلهین نیز راهى اصفهان شده باشد.

اساتید ملاصدرا

در عصر صدرالمتاءلهین اصفهان ـ و پس از آن قزوین ـ پایتخت و مرکز علمى ایران بود و اکثر اساتید بزرگ در این شهرها اقامت داشتند و جاذبه ویژه اى براى دانش دوستان داشت

صدرالمتاءلهین ابتدا در محضر درس شیخ الاسلام شهر بهاءالحق والدین محمد بن عبد الصمد عاملى ـ معروف به شیخ بهائى ـ که در علوم نقلى مورد اعتماد و دانشمند زمان و برناى عصر خویش بود حاضر شد و سنگ بناى شخصیت علمى و اخلاقى ملاصدرا توسط این دانشمند جهاندیده کم نظیر و علامه رهرو ذیفنون عصر بنا نهاده شد و تکمیل این بناى معنوى را استاد دیگرش دانشمند سترگ و استاد علوم دینى و الهى و معارف حقیقى و اصول یقینى سید بزرگوار و پاک نهاد حکیم الهى و فقیه ربانى امیر محمد باقر بن شمس الدین مشهور به ـ میرداماد ـ عهده دار گشت . این نوجوان خوش استعداد و پر شور حدیث و درایه و رجال و فقه و اصول را از شیخ بهائى و فلسفه و کلام و عرفان و دیگر علوم ذوقى را از محضر میرداماد آموخت و علوم طبیعى و ریاضى و نجوم و هیئت را نیز از محضر این دو استاد و احتمالا نزد حکیم ابوالقاسم میر فندرسکى عارف زاهد و ریاضى دان بنام عصر فرا گرفت .

فهرست مطالب

مقدمه
آغاز سفر
اساتید ملاصدرا
مراحل سیر و سلوک
آواره کوى دوست
در کنج غربت
سفر عرشى
معرفت عارفان
خورشید جهان افروز
معرفي شخصيت
شرايط اجتماعي
شخصيت فلسفي
شخصيت عرفاني
آثار ماندگار
خانه آفتاب
غروب خورشیدقیمت: 4,500 تومان

پس از پرداخت لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار میگیرد و میتوانید آن دانلود کنید، همچنین لینک دانلود به ایمیل شما نیز ارسال می شود.

سایر محصولات :

نقش دانش آموزان در دفاع مقدس و جنگ نرم


فضای مجازی و آسیب های آن


پرسش مهر 96 چگونه باید در محیط مدرسه تحمل ، احترام به افکار دیگران ، اخلاق و ادب را تمرین کنیم؟


استفاده از انرژي های تجديدپذير در ساختمان ها (ساختمان های انرژی صفر)


نقش دانش آموزان در دفاع مقدس و جنگ نرم


پرسش مهر 96 چگونه باید در محیط مدرسه تحمل ، احترام به افکار دیگران ، اخلاق و ادب را تمرین کنیم؟


ایدز


فضای مجازی و آسیب های آن


قدرت و استقامت عضلانی


پرورش قارچ دکمه ای


نقش ورزش بر سلامت


پدافند عامل و غیر عامل


نقش اینترنت در روابط عمومی


استادیوم آشیانه پرنده پکن


حجاب و عفاف


نمودار ER بیمارستان


زندگینامه و آثار سهراب سپهری


کانال های توزیع


پاورپوینت معماری پایدار


پاورپوینت میلگرد


دیود و انواع آن


نقش تربیت بدنی در جامعه


بررسی فقهی و حقوقی تعدیل وجه التزام


تأسیس کارگاه تیرچه بلوک


سدهای انحرافی


زندگینامه شهید چمران


سیره مدیریتی امام خمینی


فرضیه ها و نظریه های انقلاب اسلامی


عملیات کربلای 5


زن ايراني و حماسه دفاع مقدس


تاریخچه و وظایف مجلس خبرگان رهبری


تاریخچه ، وظایف و رده های نیروی انتظامی


کاخ سعدآباد


باغ های شیرازکلمات کلیدی :باشد اساتید ملاصدرادر عصر صدرالمتاءلهین اصفهان مرکز علمى ایران شده باشد اساتید نیز راهى اصفهان قزوین مشغول تحصیل مشغول تحصیل بوده استادش آشنایى داشته اکثر اساتید بزرگ شیخ بهایى شیخ بهائى دیگر علوم بوده است راهى اصفهان میرزا ابراهیم بوده آمده باشد اساتید شده باشد اصفهان شده اصفهان قزوین دانشمند اساتید شیراز صدرالمتاءلهین پایتخت دانلود مقاله درباره زندگینامه ملاصدراباشد اساتید ملاصدرادر عصر صدرالمتاءلهین اصفهان مرکز علمى ایران شده باشد اساتید نیز راهى اصفهان قزوین مشغول تحصیل مشغول تحصیل بوده استادش آشنایى داشته اکثر اساتید بزرگ شیخ بهایى شیخ بهائى دیگر علوم بوده است راهى اصفهان میرزا ابراهیم بوده آمده باشد اساتید شده باشد اصفهان شده اصفهان قزوین دانشمند اساتید شیراز صدرالمتاءلهین پایتخت
سایر محصولات